Filip Mayer
Jmenuji se Filip a propojuji cestování a podnikání. Je mi 26 let, ale podnikám již 8 let. První výraznější úspěch přišel před několika lety, když jsem prodal první firmu. Následně jsem začal ještě více cestovat po světě a psát blog Deník dobrodruha, který inspiruje svými příběhy k životu bez předsudků. Půl roku jsem řídil marketingové oddělení Pražské čokolády a v návaznosti na Deník dobrodruha jsem založil první cestovatelskou kavárnu v Praze, Kavárnu dobrodruha. Pronajímáme několik bytů a znát mě můžete i z podnikatelského klubu United Business Club. Ten jsem založil už před 5 lety. Miluji cestování, podnikání a spokojené lidi kolem sebe.
Filipe, v kolika letech jsi vyrazil na svoji první cestu? Jak to probíhalo?
První cesta proběhla s rodiči do Egypta. Byl jsem malý a bohužel jsem si zájezd moc neužil, protože mě provázely zdravotní problémy (faraonova pomsta, haha). Ani tak jsem na cestování nezanevřel. Sám jsem nejvýraznější první cestu absolvoval na Work and travel do USA, kde jsem si cestování a poznávání nových kultur zamiloval.
Lidé tě zřejmě znají zejména skrze tvůj blog - Deník dobrodruha, kde tě sleduje přes 20 000 lidí. Vidíš v tom, že máš za svými zády takový počet příznivců, nějakou výhodu?
Určitě ohromnou zodpovědnost. Jako influencer udáváte trendy a předáváte své myšlenky. Myšlenka Deníku dobrodruha je být otevřený novým kulturám a poznávat, protože ne vše, co se píše v médiích, je pravda. Lidem proto ukazuji své příběhy z cest, aby takto mohli poznat nepoznané a pochopit jiné národy.
Tvá mediálně nejvýraznější cesta spočívala ve třech měsících cestování v karavanu po Evropě. Kde jsi sháněl finance na pokrytí nákladů?
Projekt vznikl díky mé nemoci, embolii plic, po operaci kolene a následné trombóze. Málem jsem zemřel. Ale cestování miluji natolik, že jsem přesvědčil kamarády o cestě po "souší" ve snaze vytvořit světový rekord. Rekord sice nebyl uznaný (z důvodu soukromé dopravy), a tudíž jde podle mých informací pouze o neoficiální rekord. Cesta byla uskutečněna za účelem pochopení toho, že hranice jsou jen čáry na mapě a lidi jsou všude stejně hodní jako u nás. Lepší je také držet při sobě, než proti sobě bojovat. Myšlenku lidé pochopili, a pochopili ji i partneři. Ty jsme sháněli přes studené kontakty. Bylo to složité a měsíc před odjezdem jsme neměli ani jednoho partnera. Nakonec jsme jich získali téměř sedm. Rád bych poděkoval zejména Equa Bank (generální partner), Uniqa, Mol Group a TT Karavan za poskytnutí výrazné finanční podpory, díky které jsme mohli uskutečnit projekt.
Touto cestou jsem poukázal i na to, že nehledě na vaše zdraví, vždy je možné cestovat. Stačí jen chtít. Musíte si to zasloužit a udělat maximum proto, abyste mohli. A to my udělali a nakonec vše vyšlo! Navštívili jsme 51 států Evropy během roku 2017! (pozn. trip byl s přestávkami z důvodu nemožnosti vypůjčení karavanu 3 měsíce v kuse)
Která země nejvíc předčila tvá očekávání?
Makedonie. Lidé tam milují Českou republiku a já od ní nic neočekával. Skopje je šílená, všude na každém rohu je socha a mají mezi 2 mosty na malé řece plachetnici, která je současně i restaurací. Opravdu architektonicky šílené město. Ale těch zemí bylo obrovské množství a každá měla něco do sebe. Například kavkazské státy mě velice zaujaly.
V současné době jsi se – dá se říct - trochu usadil a založil jsi na pražském Žižkově Kavárnu dobrodruha. Proč zrovna kavárna?
To je jednoduché. Tolik lidí se chtělo se mnou potkávat a mně chybělo místo pro cestovatele a mladé lidi jako já. Tak jsem místo založil. Káva symbolizuje mnoho chutí, každá má něco do sebe. Připomíná mi to cestování. Proto Kavárna dobrodruha, která navazuje na blog Deník dobrodruha. Hrozně mě těší, že se tady skutečně cestovatelé schází a mým partnerům se Kavárna velice líbí!
Na jaké přednášky organizované v kavárně se mohou čtenáři v blízké době těšit?
KLDR je asi tou nejzajímavější. Vláďa Váchal je velmi výrazný cestovatel a umí perfektně mluvit. Taktéž se těším na Peru a šamana z této destinace, který nás zasvětí do místního života. Určitě se zastavte.
Plánuješ svoji podnikatelskou činnost ve spojení s cestováním ještě nadále rozšiřovat?
Určitě. Už mám 2 byty pro cestovatele v Praze, kavárnu a blog. V dalším roce chystám profesionální Guided Tours (průvodcovské služby nejen po Praze) a cestovní kancelář. Budeme vozit lidi na dobrodružné zájezdy po světě! Taktéž plánujeme anglickou aplikaci pro cestovatele. To bude mezinárodní projekt.
Jaký jsi vlastně typ cestovatele?
Hodně se měním. Dříve jsem chtěl poznávat Asii a hodně ochutnávat nové jídlo a poznávat kulturu. To nadále sice trvá, ale přidala se k tomu i silná vášeň pro hiking, která právě v Asii vznikla. Hiking je úžasná záležitost. Miluji vylézt na vrcholek hory, ač ne vždy se to podaří. Jedno ale zůstává stejné. Poznávání kultur a pochopení myšlení ostatních. Právě proto chci lidi brát do džungle, pod širák a ukázat jim skutečný traveling!
Už máš vyhlídnutou další zemi, kterou chceš navštívit?
Další zemí bude Německo v rámci Instatripu pro pohraniční spolupráci. Poznám výrazné cestovatele a osobnosti z Německa, kteří jsou o hodně dále než já. Následuje cesta do Slovinska za podpory FlixBusu, a pak bych si chtěl udělat letecky radost do Maroka na poušť a opět poznat novou kulturu. Taktéž se pomalu chystám do Jižní Ameriky a do středu Afriky. Těším se.
Co bys poradil někomu, kdo právě uvažuje o tom, že udělá ten zásadní krok a stane se digitálním nomádem?
Je důležité pochopit, že cesty budou podmíněné často dodáním materiálů Vašim partnerům. Focením, natáčením. To je na úkor stráveného času v jiné zemi. (pozn. Proto čas od času jedu jen na trip tak bez nutnosti obstarávat materiály). Dále musíte mít produkt, který chcete dodávat - videa, materiály, marketing (zejména). To vás musí bavit. A to že Vás to baví, znamená, že to je Váš motor. Já třeba miluji podnikání a cestování. Po prodeji první firmy jsem se rozhodl tyto aktivity spojit, protože mě udělají v životě šťastným. Tak se děje a jsem zavázaný všem, kteří mou cestu podporují. Děkuji moc.
Filipe, děkujeme za rozhovor a na viděnou na festivale! :)
Tento rozhovor pro Vás připravila naše šikovná dobrovolnice Veronika Tupá.
KDE A KDY
můžete řečníka vidět
Přednáška | 13. října 2018 | 13:30 - 14:00 | Jak prorazit do světa a uspět |