David Lörincz
David Lörincz je specialista na reklamu a marketing. Již šest let předává zkušenosti s marketingem buď skrze školení, online workshopy, nebo prací pro své klienty. Momentálně již 2,5 roku žije v zahraničí odkud pak také cestuje po celém světě. David se odhlásil z pojišťovny v ČR, založil si vlastní firmu v Singapuru a nyní žije se svou přítelkyní a její dcerou v Ubudu na Bali, odkud průběžně vyjíždí na výlety po okolních ostrovech a zemích.
Davide, kdy jsi poprvé začal uvažovat o životě digitálního nomáda? Bylo počáteční rozhodnutí spontánní, nebo jsi k němu došel postupně?
V roce 2011, kdy jsem skončil s prací v Mall.cz a přemýšlel co dál a strávil 3 měsíce na Malorce. Druhým podnětem byla má první návštěva Thajska v roce 2013. Tam jsem si řekl, že se sem do 2 let přemístím. A tak se i stalo.
Už delší dobu žiješ v Asii, konkrétně na indonéském ostrově Bali, který je mezi digitálními nomády velice populární – proč tomu tak je? Co dělá z Bali ideální místo pro podnikání?
Spíš bych řekl - ideální místo pro můj život. Je to trochu paradox, protože, když jsem v roce 2013 zjišťoval, kde Nomádi často pobývají, byl to Ubud. Zdálo se mi to vyhajpované, moc esoteriky, jógy a zdravého života. A teď tady žiju už 2,5 roku. Rozhodně to však nebyl plán. V roce 2015 jsem na Bali strávil 4 měsíce a další rok jsem jej chtěl navštívit zase jen tak na 3 měsíce. Potkal jsem tam však přítelkyni (Indonésanku) a o mém místě života bylo rozhodnuto. Najít místo pro život a partnerku byl vždy můj cíl nomádění, takže jsem rád, že se to povedlo relativně brzo.
Jak vypadá Tvůj běžný pracovní den?
Není asi ničím zvláštní oproti těm v ČR. Ráno odvezu přítelkyni do práce a pracuji pár hodin z domu. Mezitím příjde dcerka (10let) ze školy, tak rychle něco uvařím nebo zajdeme na jídlo. Odpoledne mám většinou hovory s klienty.
Kromě toho, že se živíš jako marketér, jsi také jedním z tvůrců platformy Modrá krev. Co je cílem modrokrevníků, jak si říkáte?
Je to komunita slučující podnikatele a markeťáky, kteří dělají Facebook reklamu a chtějí se posunout na vyšší level.
Zvládáš odolávat krásám balijské přírody bez problému, nebo si musíš striktně rozdělovat svůj čas mezi práci a odpočinek spojený s poznáváním?
Jasně, středa a víkend nepracuji vůbec a věnuji je rodině a sobě. Ostatní dny pracuji max. 3-5h.
Kolik zemí jsi už stihl navštívit?
Tak to jsem nikdy nepočítal. Ale pár desítek určitě.
Dokázal by sis svůj život představit jinde než na Bali?
Určitě ano, jen je to složitější s povinnou školní docházkou dcery a vízovými omezeními. Ale až dokončí dcerka základku, tak se chystáme na půl roku do Thajska.
Stal jsi se za tu dobu na Bali součástí místní komunity, nebo máš ještě stále pomyslnou nálepku cizince?
Nikdy vás tu neuvidí jako místního. Tak zde nevidí ani Indonésany z jiných ostrovů. Ale expatí komunita je tu velká.
Spousta z nás si zřejmě život digitálního nomáda představuje jako splnění snu. Je všechno tak růžové, jak se zdá, nebo je někde skrytý háček?
Většina nomádů cestuje sama. A spousta z nich je osamělá a vyhledává coworkingy, aby našli nové kamarády, které za pár týdnů zase ztratí. Já to měl stejně a proto jsem rád, že jsem našel partnerku a domov.
Jakou radu bys dal někomu, kdo právě váhá, jestli udělat ten zásadní krok a stát se digitálním nomádem?
Kupte jednosměrnou letenku. Zbytek už se nějak vyvrbí.
Davide, děkujeme za rozhovor a na viděnou na festivale! :)
Tento rozhovor pro Vás připravila naše šikovná dobrovolnice Veronika Tupá.
KDE A KDY
můžete řečníka vidět
![]() |
Přednáška | 13. října 2018 | 12:30 - 13:00 | Dva a půl roku v nomádském ráji |